חלום והזיה – תוך כדי לחימה

Print Friendly, PDF & Email

רמת הגולן . יום ד' 17.10.1973

קטע קצר מתוך "יומן רמת הגולן", היומן שכתבתי תוך כדי המלחמה ברמה, מלחמת יום הכיפורים. מלחמה שהחלה ב שישי לאוקטובר, ביום כיפור, ועבורי נמשכה כחצי שנה, בה המשכתי להיות מגויס גם אחרי הסכמי השלום עם מצריים :

אנחנו עומדים ב"עמדת תצפית" ברגע של צפייה לקראת מגע. מחכים שהטנקים הסורים יגיעו לטווח שלנו. הימים חולפים, השעות זוחלות וכל דקה היא סבל, והסוף לא נראה בכלל, כבר קרוב לשבועיים של מלחמה.

עלה בדעתי שאם יתאפשר אשלח לך את היומן כפיצוי קטן על הכל. אבל אני בספק רב אם זה יקרה. אני יודע כמה זה נורא להישאר ללא כל ידיעה, במשך זמן כה ארוך. אני כותב לך ברגעים של צפייה ומתח לקראת הקרב שעומד להתחיל, ומרוב עייפות וחוסר שינה גם מנמנם קצת תוך כדי הקרב.

תוך כדי נמנום ראיתי את התמונה הבאה:

"כביש ארוך ושחור המתפתל עד אין סוף, לצידיו שוכבים כל פצועינו והרוגנו כאשר הם דקים כנייר, כאילו כבושים ודרוסים על ידי טנקים.

בגדיהם לבנים ורק ידיהם מורמות מנופפות לשלום לאותה נערה החולפת ביניהם וחיוך של אושר וגאווה על פניה.

אחר כך התחלפו שם הדמויות. אם שכולה עברה בשדרה ופניה שחורות. בסוף הדרך השילה בגדיה, הפכה למלאך, והתרוממה מעלה מעלה.

דמויות רבות נוספות עוברות בשדרת הידיים, התמונה הולכת ונעלמת ורק תנועת הידיים הלבנות המנפנפות עדיין מלווה אותי תוך כדי יקיצה, ואני אומר לעצמי חצי ער, לו ידעתי לצייר הייתי בקלות רבה מעלה זאת על הנייר ועושה מזה תמונה".

בהמשך לחלום: "ראי גול, אני מנסה לשתף אותך בכל "החוויות" העוברות כאן בתוכי ולידי. אינני יודע אם תזכי אי פעם לקרוא את היומן שלי, כי הוא איתי כאן בתוך הטנק, ואין לי דרך להעבירו, ואולי הוא יעלה באש יחד איתי עוד רגע. אולם אם כן יגע, באיזו דרך נס, אני תקווה שתוכלי להבין היכן וכיצד "מבלה" בעלך זה קרוב לשבועיים ברמה, וכך נהייה קצת יותר קרובים, את שם בקיבוץ ואני פה" ברמה.

עריכה והדפסה    10.10.17

ד"ר יאיר פלגי, פסיכולוג קליני בכיר. קליניקה פרטית בעפולה, רחוב חבצלת 7ב , עפולה, מיקוד 1839669 טל' 050-7577568

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *